یادداشت/ کامران ندری ریشه پنهان نوسانات ارزی | منابع ارزی

نیوز افیس – منابع ارزی مانند هر منبع دیگری محدود است و نباید برای کنترل بازار آن را در اختیار برخی دلالان قرار داد. ضمن اینکه هر لحظه ممکن است تحریم ها دوباره بر اقتصاد ایران سایه بیندازند و باید این منابع را با احتیاط بیشتری هزینه کنیم. – به گزارش سایت قطره و به […]

نیوز افیس –

منابع ارزی مانند هر منبع دیگری محدود است و نباید برای کنترل بازار آن را در اختیار برخی دلالان قرار داد.

ضمن اینکه هر لحظه ممکن است تحریم ها دوباره بر اقتصاد ایران سایه بیندازند و باید این منابع را با احتیاط بیشتری هزینه کنیم.

– به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های ” روزنامه جام جم در یادداشتی از کامران ندری نوشت: بازار ارز مدتی است دچار نوسان شده و هر روز رشد نرخ در این بازار را شاهد هستیم.

وضعیت کنونی بازار ارز بحران ارزی نام دارد که با حملات سفته بازانه همراه است.

برخی کارشناسان بازرگانی معتقدند که افزایش نرخ ارز منجر به رشد صادرات می شود اما چند اتفاق مهم می افتد که نباید از آن ها غافل شد.

کاهش ارزش پول ملی، از دست دادن ذخایر ارزی، افزایش نرخ سود سپرده های بانکی، افزایش تورم و رشد نرخ سود تسهیلات بانکی تنها بخشی از تبعات افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی است.

اکنون که نرخ ارز رشد کرده بخشی از ذخایر ارزی توسط موسسه مرکزی به بازار به منظور آرام سازی تزریق شده اما نتیجه مطلوبی برجای نگذاشته است.

به بیان بهتر علاوه بر از دست دادن بخشی از ذخایر ارزی موسسه مرکزی، بازار کنترل نشد و افزایش نرخ همچنان ادامه دارد.

در این صورت باید از راهکار افزایش نرخ سود بانکی استفاده کرد که یک بازگشت به عقب محسوب می شود.

در این شرایط اگر موسسه ها نرخ سود سپرده های خود را افزایش دهند به منظور تامین سرمایه های خود باید نرخ سود تسهیلات را نیز بیفزایند که این کار آثار تورمی بر جای می گذارد.

افزایش نرخ بهره برای بازرگانی که مدت ها در رکود بوده باعث افزایش مشکلات می شود که کوچکترین آن تشدید رکود تورمی است.

از دیگر عواملی که می تواند اقتصاد را به چالش بکشد وابسته بودن تولید به مواد اولیه یا کالاهای واسطه ای وارداتی است.

زمانی که نرخ ارز روند صعودی را طی می کند هزینه تامین کالاهای اولیه و واسطه ای وارداتی افزایش می یابد و در نتیجه هزینه تولید زیاد می شود.

از سوی دیگر باید توجه داشت که منابع ارزی مانند هر منبع دیگری محدود است و نباید برای کنترل بازار آن را در اختیار برخی دلالان قرار داد.

ضمن اینکه هر لحظه ممکن است تحریم ها دوباره بر اقتصاد ایران سایه بیندازند و باید این منابع را با احتیاط بیشتری هزینه کنیم.

در این شرایط انتظارات تورمی مردم از اقتصاد زیاد می رود و به طور خودکار تقاضا در بازارهای سوداگری افزایش می یابد که با توجه به نقدینگی سرگردان زیادی که در جامعه وجود دارد می تواند اثرات مخربی را به دنبال داشته باشد.

موسسه مرکزی در این شرایط باید به صورت مستقیم وارد میدان شود و مانع سوداگری در بازار شود در غیر این صورت اقتصاد ایران هر روز تضعیف خواهد شد.

پایان خبر/ز http://fna.

ir/a3x16k
کلید واژه ها: افزایشبازاراقتصادموسسه مرکزیموسسهنرخ ارزافزایش نرخ ارزکاهش ارزش پولاقتصاد ایرانارزش پول ملیسود تسهیلاتاز دست دادنهزینهسود سپردهبازار ارزکارشناسان بازرگانیتورممرکزیبانکیشرایطبازرگانیتسهیلاتپول ملیتسهیلات بانکینرخ سود بانکینوسانات ارزیوابسته بودنافزایش تورمتامینتحریم

سایت خبری نیوز افیس

دسته بندی: اقتصادی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد