نیوز افیس – همزمان که حزب الله بر ائتلاف خود با حزب «جنبش أمل» در انتخابات پارلمانی آینده تأکید می کند، جنبش امل هرگونه احتمال ائتلاف با «المستقبل» را رد می کند و المستقبل ائتلاف با حزب الله را. – همزمان که حزب الله بر ائتلاف خود با حزب جنبش أمل در انتخابات پارلمانی آینده […]

نیوز افیس –

همزمان که حزب الله بر ائتلاف خود با حزب «جنبش أمل» در انتخابات پارلمانی آینده تأکید می کند، جنبش امل هرگونه احتمال ائتلاف با «المستقبل» را رد می کند و المستقبل ائتلاف با حزب الله را.

– همزمان که حزب الله بر ائتلاف خود با حزب جنبش أمل در انتخابات پارلمانی آینده تأکید می کند، جنبش امل هرگونه احتمال ائتلاف با المستقبل را رد می کند و المستقبل ائتلاف با حزب الله را.

– وحید صمدی ؛ انتخابات پارلمانی سراسری در لبنان قرار است ششم ماه می ۲۰۱۸ برگزار شود و از هم اکنون احزاب بزرگ مثل حزب الله (سید حسن نصرالله)، حرکه امل (نبیه بری)، المستقبل (سعد الحریری)، التیار الوطنی الحر (میشل عون) و القوات اللبنانیه (سمیر جعجع) در حال رایزنی برای ائتلاف هستند.

  بیروت در سایه نظام انتخاباتی تناسبی که در پی آن سه حوزه بیروت به دو حوزه تقلیل یافت، رقابت گرم تر شده است.

بیروت ۱۹ کرسی دارد.

اگر در گذشته، المستقبل با خیال آسوده، ۱۰ کرسی از حوزه سوم انتخابیه بیروت را از آن خود می کرد، تبدیل آن به حوزه اول ۸ کرسی و حوزه دوم ۱۱ کرسی، خواب المستقبل را آشفته کرده است.

در بیروت همه از ائتلاف دوگانه احزاب جنبش امل – حزب الله اطلاع دارند.

این دو حزب، جلساتی را از یک هفته پیش آغاز کرده تا توافقات خود را بخصوص در بیروت نهایی کنند.

این دو در بیروت یک لیست واحد خواهند داد و در مقابل آن سه لیست دیگر هم خواهد بود؛ لیست المستقبل، لیست الحراک المدنی و لیست المعارضین للحریری ومن ضمنهم [اشرف] ریفی (مخالفان حریری از جمله ریفی).

حداقل سه نامزد لیست المستقبل در بیروت نهایی شده و آنها سعد الحریری، تمام سلام و نهاد المشنوق هستند.

ائتلاف أمل و حزب الله هاشم صفی الدین رییس شورای اجرایی حزب الله روز جمعه با اشاره به تصویب قانون انتخاباتی تناسبی که شهریور گذشته (۱۳۹۶) در دولت تصویب شد، آن را گامی خوب ولو جزیی برشمرد و گفت ممکن است ما در قانون تناسبی برخی نمایندگانمان را از دست بدهیم اما تصویر آن نیز صادق هست.

ما با این مشکلی نداریم.

ما از طریق همکاری با همه افراد مخلص و با ائتلاف های خالصانه، با تلاش و کوشش، توانستیم به این قانون برسیم .

صفی الدین تأکید کرد: ما در انتخابات آینده با [حزب] جنبش امل در ائتلافی قوی و مستحکم هستیم و یک لیست واحد ارائه خواهیم کرد.

این مسئله تمام شده است و در آن هیچ بحثی نمانده.

  قانون فعلی که بر اساس آن انتخابات آتی برگزار خواهد شد، شهریور گذشته در دولت لبنان به تصویب رسید و لبنان را به ۱۵ حوزه انتخابیه تقسیم کرده است.

در نظام انتخاباتی تناسبی، احزاب کوچک تر هم به کسب کرسی در پارلمان امیدوار می شوند.

بر اساس این نظام انتخاباتی،کرسی های احزاب مختلف به تناسب تعداد رأیی که کسب می کنند، به آنان تعلق می گیرد.

اگر فرض کنیم سه لیست در یک دایره انتخاباتی بر سر ۱۰ کرسی رقابت می کنند و لیست اول ۶ هزار رأی، لیست دوم، سه هزار رأی و لیست سوم هزار رأی به دست بیاورد، کرسی های دهگانه به تناسب آرای به دست آمده هر لیست، میان آنها تقسیم خواهد شد: لیست اول شش کرسی، لیست دوم سه کرسی و لیست سوم یک کرسی.

وضعیت المستقبل هم زمان با موضع روشن و محکم حزب الله در ائتلاف با امل ، این وضعیت برای حزب المستقبل به ریاست سعد الحریری مبهم و شکننده است.

  این روزها در لبنان کسی نیست که از روابط متشنج نبیه بری رییس پارلمان (رهبر حزب أمل) و سعد الحریری رییس دولت (رهبر حزب المستقبل) خبر نداشته باشد.

اگر اختلافات دو طرف در سایه اختلافات رییس پارلمان و رییس جمهور (میشل عون) به همین منوال ادامه یابد، چه بسا ارتباط این دو به مرحله قطع کامل نیز برسد.

شاید موضوع استعفای سعد الحریری و بازگشت او به لبنان که نوعی وفاق ملی ایجاد کرد، می توانست فرصت خوبی برای نزدیکی امل و المستقبل باشد اما منابع نزدیک به امل می گویند، خلف وعده های سعد الحریری به نبیه بری دیگر به جایی رسیده که هرگونه ائتلاف با المستقبل در انتخابات آتی، غیرممکن است.

  در مقابل برخی منابع نزدیک به المستقبل امیدوارند روابط برای ائتلاف بهتر شود و حتی آن را با توجه به تاریخ روابطشان که همیشه سوپاپ اطمینانی مقابل فتنه شیعه-سنی در لبنان بوده، حتمی می دانند ولو در برخی از حوزه های انتخابیه.

هر چند امل و المستقبل بر سر پرونده های مختلف سیاستمداری و انتخاباتی با هم اختلاف نظر دارند، اما هر دو بر سر عنوان اصلی ثبات برای لبنان متفق القولند هرچند که به عامل شدت اختلافات موجود، این موضع نیز لرزان شده است.

  از سویی دیگر، نهاد المشنوق وزیر سرزمین و عضو المستقبل در گفت وگویی تلویزیون پنجشنبه شب اعلام کرد که این حزب با حزب الله ائتلاف نخواهد کرد اما ائتلاف با حزب جنبش امل در برخی حوزه های انتخابیه وجود دارد.

  المشنوق همچنین رابطه با حزب القوات اللبنانیه (به ریاست سمیر جعجع) یکی از احزاب نزدیک به المستقبل را زخمی توصیف کرد که برای درمان کامل محتاج گذر زمان بیشتر است.

او تأکید کرد که این رابطه را عادی توصیف می کند و هنوز در برای حل اختلافات بسته نیست.

  حزب التیار الوطنی الحر (جریان ملی آزاد) به رهبری میشل عون رییس جمهور لبنان، معروف به جریان عون یکی دیگر از احزاب حاضر در انتخابات است که حزب المستقبل در حوزه هایی با آن ائتلاف خواهد کرد و در مقابل حزب امل با آن ائتلاف نخواهد کرد.

  منابعی در حزب امل به روزنامه الاخبار لبنان گفتند که تصمیم نبیه بری برای ائتلاف با حزب الله در همه حوزه ها قطعی است.

این منابع میگویند عامل این تصمیم هم این است که احمد الحریری دبیر کل حزب المستقبل اعلام کرده است که هیچ ائتلافی با حزب الله نخواهد داشت بنابراین امل هم از هرگونه ائتلاف با المستقبل به دور خواهد بود.

  منابع المستقبل نیز می گویند که تا موعد انتخابات خیلی از امور ممکن است تغییر کند و هنوز روشن نیست که در حوزه های انتخابی مشترک، چه ائتلاف هایی حاصل خواهد شد.

  طرابلس؛ میقاتی با که ائتلاف می کند؟ در بحبوحه سنجش مواضع برای ائتلاف در انتخابات، نجیب میقاتی نخست وزیر پیشین لبنان رهبر حزب تیار العزم نیز از افراد مهمی است که بر خلاف ارائه لیست جداگانه، هنوز آشکارا ائتلافی حاصل نکرده است.

او در حوزه انتخابیه طرابلس-المنیه-الضنیه فعال است.

منابع این حزب می گویند که نجیب میقاتی به عنوان رهبر حزب موضعش را در قبال ائتلاف با دیگران در زمان معینش اعلام خواهد کرد.

برخی می گویند هدف میقاتی رسیدن به کرسی نخست وزیری است اما منابع حزب این را تکذیب می کنند و می گویند برای توسعه طرابلس وارد کارزار خواهند شد.

  چهار رقیب در طرابلس رو به روی میقاتی هستند و طبیعتا چهار سناریو برای ائتلاف: حزب المستقبل، اشرف ریفی (وزیر سابق) و فیصل کرامی (وزیر سابق) و جریان ۸ مارس (حزب الله و متحدانش).

منابع می گویند که ائتلاف میقاتی با المستقبل شبه محال است چون طرفین هیچکدام نفعی در آن ندارند بخصوص آنکه میقاتی اصلا دوست ندارد که بعدا سعد الحریری بر او منت بگذارد که از صدقه سری او موفق شده است.

  توافق با اشرف ریفی نیز تقریبا منتفی است چرا که به گفته منابع نزدیک به میقاتی، او بعدا نمی تواند تبعات ادبیات یک سرتیپ بازنشسته را در مقابل مردم تحمل کند و اگر چنین ائتلافی کند، خود را عملا مقابل خیلی از جریان های سیاستمداری قرار داده است.

  اما ائتلاف با جریان هشت مارس، محتاج بررسی بیشتر است.

ارائه لیست مشترک با تیار المرده و الحزب العربی الدیمقراطی و جهاد الصمد نماینده سابق، در حقیقت کسب دشمنی با عربستان است و در مقابل چیزی هم به همراه ندارد.

  از سوی دیگر میقاتی این را می داند که توافقی که در خصوص ریاست جمهوری شد، تا زمانی که میشل عون رییس جمهور است، نخست وزیری سعد الحریری هم تضمین شده است.

  بنابراین در سایه نزدیکی تیار المستقبل (سعد الحریری) با التیار الوطنی الحر (میشل عون)، تیار المرده نیز با میقاتی ائتلاف خواهد کرد اما منابع مطلع هنوز آن را بعید دانسته اند و هیچ چیز قطعی نشده است.

  در نتیجه منابع مطلع می گویند که منافع میقاتی در ارائه لیست جداگانه است .

در این صورت او از طریق عدم ائتلاف با ۸ مارس عربستان را هم نخواهد رنجاند بخصوص که دیپلماتی سعودی به او گفته که ریاض او را نه متحد و نه دشمن محسوب نمی کند بنابراین موضع منفی در قبال میقاتی ندارد.

  رقیب نخست میقاتی، لیست حزب المستقبل است بنابراین نباید فرصت را برای او آماده بگذارد.

او می خواهد در طرابلس که آن را زمین بازی خود می داند، با المستقبل مبارزه کند و همچنین در بیروت.

انتخابات پارلمانی سراسری لبنان قرار بود در می ۲۰۱۴ برگزار شود اما ناتوانی پارلمان در انتخاب رییس جمهور جدید و در پی آن ایجاد خلأ سیاستمداری سبب تمدید دوره پارلمان تا می ۲۰۱۷ شد.

در حالی که قرار بود انتخابات پارلمانی در ۲۱ می گذشته (۲۰۱۷) برگزار شود، بار دیگر این مسئله به تعویق افتاد تا سرانجام در می ۲۰۱۸ برگزار شود.

  پایان خبر/ص  عضویت در کانال تلگرامی بین الملل و سیاست خارجی فارس ”   http://fna.

ir/a3b5c9 نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد خبر هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد خبر هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: انتخاباتائتلافحزب اللهبیروتلیستلبنانقانونآیندهبرگزارشهریورنظامدولتتوافقاتکوچک ترشورایاطلاعنامزدکوچکجمعهسلامصادقخواببزرگهاشم

سایت خبری نیوز افیس

دسته بندی: سیاسی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد