نیوز افیس – معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش مراغه گفت : هنرشعر وادبیات بهترین و مفید ترین زبان برای تبیین اخلاقیات است. مراغه (پانا) – معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش مراغه گفت : – مراغه (پانا) – معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش مراغه گفت : هنرشعر وادبیات بهترین و […]

نیوز افیس –

معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش مراغه گفت : هنرشعر وادبیات بهترین و مفید ترین زبان برای تبیین اخلاقیات است.

مراغه (پانا) – معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش مراغه گفت : – مراغه (پانا) – معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش مراغه گفت : هنرشعر وادبیات بهترین و مفید ترین زبان برای تبیین اخلاقیات است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار پانا از آذربایجان شرقی، جلیل اسلامی در کارگاه نظامی گنجوی شناشی که با حضور دبیران رشته ادبیات آموزش و پرورش مراغه برگزار شد ، افزود : اخلاق یکی از آموزه های دین است که در جای جای زندگی بشر اهمیت فراوان دارد به طوری که در برخی سوره های قرآن و همچنین در شعرها ، سرود ها و مقالات شاعران و نویسندگان توجه بسیاری شده است.

وی با اشاره به ویژگی شعرهای اخلاقی نظامی گنجوی گفت: شعر اخلاقی به اشعاری گفته می شود که در آن ها وجه تشویقی بر وجوه عملی و ادبی رجحان دارد .

اسلامی با بیان اینکه جامعه ای اگر قهرمانان و اندیشمندان خود را فراموش کند خود نیز فراموش خواهد شد ، اظهار کرد : در طول تاریخ همواره ادبا ، شعرا و نویسندگان متعهد ، با اتکا به توان قلم ، بیان و کلام خود ، نقش سازنده و بسیار موثری در رشد و تربیت معنوی و اخلاقی جوامع و کسب موفقیت های ملی و حتی فرا ملی داشته اند.

استاد رشته ادبیات دانشگاه نیز در این کارگاه گفت: نظامی گنجوی یکی از اصول عرفان عملی را مطرح و برای تبیین اندیشه ها و مقاله های خود از داستان و قصه استفاده کرده است.

اصغر برزی با اشاره به اینکه نظامی گنجوی شاعر حکیم است ، افزود : توجه به یافتن دوستان بهتر ، انسانیت ، عشق ، محبت و اندیشه های حکیمانه در اشعار او بسیار مشاهده می شود.

وی مراغه را مهد بزرگان ادبیات فارسی و ترکی عنوان کرد و گفت : برگزاری بزرگداشت بزرگانی چون حیدر عباسی ، کریمی مراغه ای و زین العابدین مراغه ای نشان از ارادت مردم این شهر فرهنگی به بزرگان علم و ادب است.

شایان ذکر است این کارگاه در راستای کنگره بین المللی نظامی گنجوی که قرار است در اسفند ماه سال جاری به همت اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی و با مشارکت بسیج فرهنگیان و مراکز آموزش عالی در شهر تبریز برگزار شود ،به اجرا در آمد.

نظامی گنجوی ملقب به حکیم نظامی شاعر و داستان نویس در سال ۵۳۷ هجری قمری به دنیا آمد.

از آثار مهم این شاعر می توان به مخزن الاسرار، اسکندرنامه ،هفت پیکر و لیلی و مجنون اشاره کرد.

کلید واژه ها: نظامی گنجویآموزش و پرورشمراغهادبیاتنظامیآموزشادبیآذربایجان شرقیمدیربهتریننویسندگانآذربایجانکارگاهبرگزارشاعرمعاونزبانفرهنگیداستاناندیشهاسلامیادبیات فارسیبین المللیقهرمانانرشتهفرهنگیاندانشگاهخبرنگارشاعرانموفقیت

سایت خبری نیوز افیس

دسته بندی: اجتماعی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد