نیوز افیس – هفته گذشته در بازار آزاد ارز شاهد رشد نرخ دلار آمریکا بودیم. افزایش قیمتی که بیشتر تحت تاثیر جو روانی و اخبار قرار داشت. در اولین روز از سومین هفته دیماه، – میانگین نرخ فروش دلار آمریکا نسبت به پنج شنبه قبل، با کاهش همراه شد. ولی این روند با شروع دومین […]

نیوز افیس –

هفته گذشته در بازار آزاد ارز شاهد رشد نرخ دلار آمریکا بودیم.

افزایش قیمتی که بیشتر تحت تاثیر جو روانی و اخبار قرار داشت.

در اولین روز از سومین هفته دیماه، – میانگین نرخ فروش دلار آمریکا نسبت به پنج شنبه قبل، با کاهش همراه شد.

ولی این روند با شروع دومین روز کاری هفته، تغییر جهت داد و تقریبا در تمامی روزهای هفته روندی صعودی را رقم زد.

آنچه در بازار هفته قبل بیشتر به گرانی دلار دامن میزد، خبرهای ضد و نقیض پیرامون واکنش ترامپ نسبت به برجام بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک بازرگانی، عده ای معتقد بودند اگر ترامپ تعلیق تحریم های ایران را تمدید کند و واکنشی مانند گذشته داشته باشد، نرخ دلار در بازار با موج ریزشی مواجه خواهد شد.

از اواخر روز پنج شنبه تا اواسط روز جمعه بخشی از رسانه های خارجی از تمدید تعلیق تحریم ها خبر دادند.

همچنین روز پنج شنبه بیشتر کشورهای اروپایی از ادامه همکاری ها با ایران در چارچوب برجام استقبال کردند.

مجموع این اخبار موجب شد که دلار از بعدازظهر پنج شنبه وارد فاز کاهشی شود و حتی روز جمعه در معاملات پشت خطی به زیر مرز ۴هزار و ۴۰۰ تومان برود.

دسته دوم معامله گران اعتقاد داشتند، اگر ترامپ تمدید تعلیق تحریم ها را امضا کند، باید سایر شرایط را نیز مد نظر قرار داد.

از نظر آنها باید دید تحریم های جدیدی وضع خواهد شد و در صورت وقوع این اتفاق، اثرگذاری آنها تا چه میزان خواهد بود.

به نظر این دسته از معامله گران، در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد، ممکن است که نرخ در ابتدا در مسیر کاهشی قرار بگیرد، ولی با هضم بیشتر شرایط، وضعیت کاهشی می تواند ادامه دار نباشد.

دسته آخر که عده کمتری را پوشش می دادند، معتقد بودند اگر ترامپ تمدید تعلیق تحریم ها را امضا نکند یا ابتکار جدید و غیرمنتظره ای را صورت دهد، می تواند نرخ های بازار را با افزایش مواجه کند.

البته عده ای از معامله گران نیز باور داشتند، نرخ دلار هر گونه اتفاق ممکن را پیش خور کرده است و آمادگی رشد بیشتر را ندارد.

به نقل از دنیای اقتصاد، روز پنج شنبه در شرایطی که دلار تحت تاثیر جو روانی قرار داشت، سکه تمام بهار آزادی نیز در مقطع کوتاهی از مرز یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عبور کرد، ولی در نهایت با نرخ یک میلیون و ۴۸۹ هزار تومان به کار خود پایان داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک؛ روز گذشته دونالد ترامپ بار دیگر تعلیق تحریم های هسته ای آمریکا علیه ایران که بخشی از تعهدات ۵+۱ آمریکا در چارچوب برجام است، را تمدید کرد.

بدین ترتیب بار برجام تا چهار ماه آینده برجا خواهد ماند، مگر آنکه کنگره آمریکا در این فاصله مصوباتی در زمینه خروج برجام یا نقض فاحش برجام داشته باشد.

با این حال به نظر می رسد شمارش معکوس خروج آمریکا از برجام آغاز شده و رییس جمهور آمریکا شروطی را برای تمدید مجدد تحریم ها مطرح کرد که بعید به نظر می رسد به حفظ برجام منتهی شود.

آنچه در این میان اهمیت دارد این است که با توجه به تمدید تعلیق تحریم های هسته ای آمریکا علیه ایران توسط رییس جمهور آمریکا و همچنین پیش خور شدن نرخ دلار در هفته گذشته، پیش بینی می شود هفته جاری، روند نرخ گذاری دلار آمریکا بر اساس ریزش نرخ باشد.

هرچند این روند نزولی را برای یورو و درهم نیز می توان بیان کرد.

در ادامه نگاهی داریم به نرخ گذاری دلار، یورو و درهم در شش روز کاری هفته گذشته؛ شنبه؛ هر دلار آمریکا با کاهش ۴۱۸ ریال نسبت به پایان هفته قبل، به طور میانگین به نرخ ۴۲ هزار و ۸۹۵ ریال فروخته شد.

هر یورو نیز با افت ۲۳۴ ریال همراه شد و در پایان اولین روز هفته، به رقم فروش ۵۲ هزار و ۶۹۹ ریال رسید.

همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد، ۱۱ هزار و ۷۷۷ ریال نرخ گذاری شد که نسبت به پنج شنبه گذشته، ۱۵۹ ریال ارزان تر فروخته شد.

همچنین براساس اعلام موسسه مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای روز شنبه شانزدهم دی ماه با ۲ ریال کاهش نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته ۳۶ هزار و ۸۹ ریال نرخ خورد.

یکشنبه؛ هر دلار آمریکا با رشد ۲۱۷ ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به نرخ ۴۳ هزار و ۱۱۲ ریال فروخته شد.

هر یورو نیز با کاهش نرخ ۵۵۲ ریال همراه شد و در پایان روز به رقم فروش ۵۲ هزار و ۱۴۷ ریال رسید.

همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد دومین روز هفته، ۱۱ هزار و ۷۷۵ ریال نرخ گذاری شد که نسبت به روز شنبه، ۲ ریال ارزان تر فروخته شد.

همچنین براساس اعلام موسسه مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای روز یکشنبه هفدهم دی ماه بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۳۶ هزار و ۸۹ ریال نرخ خورد.

دوشنبه؛ هر دلار آمریکا با رشد ۳۹۴ ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به نرخ ۴۳ هزار و ۵۰۶ ریال فروخته شد.

هر یورو نیز با افزایش نرخ ۱۸۸ ریال همراه شد و در پایان روز به رقم فروش ۵۲ هزار و ۳۳۵ ریال رسید.

همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد سومین روز هفته، ۱۱ هزار و ۸۷۴ ریال نرخ گذاری شد که نسبت به روز یکشنبه، ۹۹ ریال گران تر فروخته شد.

همچنین براساس اعلام موسسه مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای امروز (دوشنبه هجدهم دی ماه) با ۳۷ ریال افزایش نسبت به روز گذشته ۳۶ هزار و ۱۲۹ ریال نرخ خورد.

سه شنبه؛ هر دلار آمریکا با افت ۲۲۹ ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به نرخ ۴۳ هزار و ۲۷۷ ریال فروخته شد.

هر یورو نیز با افزایش نرخ ۱۲۳ ریال همراه شد و در پایان روز به رقم فروش ۵۲ هزار و ۴۵۸ ریال رسید.

همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد چهارمین روز هفته، ۱۱ هزار و ۹۰۳ ریال نرخ گذاری شد که نسبت به روز دوشنبه، ۲۹ ریال گران تر فروخته شد.

همچنین براساس اعلام موسسه مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای روز سه شنبه نوزدهم دی ماه با ۹۰ ریال افزایش نسبت به روز گذشته ۳۶ هزار و ۲۱۹ ریال نرخ خورد.

چهارشنبه؛ هر دلار آمریکا با رشد ۱۳۵ ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به نرخ ۴۳ هزار و ۴۱۲ ریال فروخته شد.

هر یورو نیز با افزایش نرخ ۱۸ ریال همراه شد و در پایان روز به رقم فروش ۵۲ هزار و ۴۷۶ ریال رسید.

همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد، ۱۱ هزار و ۹۰۲ ریال نرخ گذاری شدکه نسبت به روز سه شنبه، یک ریال ارزان تر فروخته شد.

همچنین براساس اعلام موسسه مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای روز چهارشنبه بیستم دی ماه با ۷۰ ریال افزایش نسبت به روز گذشته ۳۶ هزار و ۲۸۹ ریال نرخ خورد.

پنج شنبه؛ هر دلار آمریکا با رشد ۱۲۲ ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به نرخ ۴۳ هزار و ۵۳۴ ریال فروخته شد.

هر یورو نیز با کاهش نرخ ۱۹۹ ریال همراه شد و در پایان روز به رقم فروش ۵۲ هزار و ۶۷۵ ریال رسید.

همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد پایان هفته، ۱۱ هزار و ۸۹۶ ریال نرخ گذاری شد که نسبت به روز چهارشنبه، ۶ ریال به طور میانگین، ارزان تر فروخته شد.

براساس اعلام موسسه مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای روز پنجشنبه بیست و یکم دی ماه با ۸۵ ریال افزایش نسبت به روز گذشته ۳۶ هزار و ۳۷۴ ریال نرخ خورد.

کلید واژه ها: نرخنرخ دلاردلارتحریمآمریکاتعلیقبازاردلار آمریکاشنبهکاهشایرانشرایطکشورهای اروپاییرسانه های خارجیتحریم های ایرانبازار آزاد ارزتابناکافزایشصورتکنگره آمریکادونالد ترامپواکنشاخبارهمراهگزارشجمعهآزادجدیداروپاییمعاملات

سایت خبری نیوز افیس

دسته بندی: اقتصادی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد