نیوز افیس – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی چهار روز گذشته دو مرتبه به همراه مردم به تماشای دو کنسرت از اجراهای جشنواره موسیقی فجر نشست. اجرای ارکان اوگر و اسماعیل حکی نیز بسیار مورد توجه حاضران قرار گرفت و ارکان از توجه خاصی که مخاطبان ایرانی به موسیقی او داشتند، – –> کد […]

نیوز افیس –

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی چهار روز گذشته دو مرتبه به همراه مردم به تماشای دو کنسرت از اجراهای جشنواره موسیقی فجر نشست.

اجرای ارکان اوگر و اسماعیل حکی نیز بسیار مورد توجه حاضران قرار گرفت و ارکان از توجه خاصی که مخاطبان ایرانی به موسیقی او داشتند، – –> کد خبر: ۵۸۱۷۳۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۹:۲۲:۱۴ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی چهار روز گذشته دو مرتبه به همراه مردم به تماشای دو کنسرت از اجراهای جشنواره موسیقی فجر نشست.

اجرای ارکان اوگر و اسماعیل حکی نیز بسیار مورد توجه حاضران قرار گرفت و ارکان از توجه خاصی که مخاطبان ایرانی به موسیقی او داشتند، به وجد آمد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، چهارمین روز از جشنواره بین المللی موسیقی فجر در حالی شنبه (۲۳ دی ماه) در تهران ادامه پیدا کرد که سیدعباس صالحی به سالن برج آزادی رفت تا از نزدیک شاهد اجرای دسته سورنای لرستان به سرپرستی باجلاوند باشد.

اینکه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تماشای یک کنسرت بنشیند اتفاق عجیبی نیست اما تا پیش از این هیچ گاه یک وزیر ارشاد از دو اجرای کنسرت در جشنواره موسیقی فجر به همراه مردم دیدن نکرده بود و صالحی در این زمینه رکورد جدیدی به نام خود ثبت کرد که البته می تواند نشانه های مثبتی را نیز برای اهالی موسیقی به همراه داشته باشد.

صالحی پنجشنبه شب گذشته نیز در تالار وحدت به تماشای کنسرت شهید پرویزخان از هند نشست و پس از آن در توییتی به تمجید از اجرای این موزیسین پرداخت.

دسته سورنای لرستان شب گذشته از ساعت ۱۸:۳۰ در برج آزادی برنامه اش را آغاز کرد و به اجرای قطعاتی چون سوزه سوزه ، سیت بیارم ، کوش طلا ، آواز علیدوستی ، بزارن بینا بینا هه لاو ، هه گله ، کوچکله ، هه وله ، آوازهای ساریخانی و دنگ دال و همنوازی سرنا و کمانچه پرداخت.

به دنبال آن نیز دسته موسیقی ترکمنی مام چلر به سرپرستی و خوانندگی طواق سعادتی از ساعت ۲۱:۳۰ بخش هایی از موسیقی ترکمن ها را روی صحنه برد که ازجمله برنامه های این دسته می توان به اجرای قطعات شهید برن اویلر اوچین و لاله گتیرمش اشاره کرد.

در تالار وحدت نیز موزیسین جریان ساز ترکیه ارکان اوگر به همراه اسماعیل حکی در حالی از ساعت ۱۸:۳۰ روی صحنه رفت که دوستداران موسیقی او انتظار داشتند به اجرای همان موسیقی هایی بپردازد که به خاطر آنها وجهه ای بین المللی پیدا کرده است.

اما این انتظار دوستداران ارکان اوگر برآورده نشد و دو موزیسین ترکیه ای با سازهای باغلاما و دیوان به اجرای بخش هایی از موسیقی فولک ترکیه پرداختند که هیچ نشانی از ساختارشکنی های ارکان را در خود نداشت.

ارکان اوگر به واسطه ساختارشکنی هایی که با اجرای گیتار بی پرده داشته، طی دو سه دهه اخیر مورد توجه جریان های پیشرو موسیقی بوده و بسیاری از موزیسین ها از نوع برخورد او با موسیقی در اجراها و آثارشان الهام و الگو گرفته اند.

با این وجود اجرای ارکان اوگر و اسماعیل حکی بسیار مورد توجه حاضران قرار گرفت و ارکان نیز از توجه خاصی که مخاطبان ایرانی در تالار وحدت به موسیقی او داشتند، به وجد آمد و در تک جمله های بسیار کوتاهی شگفتی خود را از چنین استقبالی ابراز کرد.

تالار وحدت در ادامه از ساعت ۲۱:۳۰ نیز میزبان دسته رستاک بود که همچون بسیاری از کنسرت های دیگرشان با همراهی مردم به اجرای بخش هایی از شادیانه های اقوام مختلف کشورمان مانند ای یار(بندر عباس) ، واسونک(شیرازی) ، رعنا (گیلکی) ، غربت (کرمانی) ، بوتورای (کردی) ، بارون (لری) و چند قطعه دیگر پرداختند.

سالن رودکی نیز از ساعت ۱۸:۳۰ میزبان دسته کر آوازی تهران به سرپرستی میلاد عمرانلو بود که طی آن قطعاتی از موتسارت، پرویز مشکاتیان، باخ، خاچاطوریان، حسین علیزاده، مک کارتی و چند آهنگساز دیگر به اجرا درآمد.

پس از آن دسته سرشک به سرپرستی یحیی علوی از ساعت ۲۱:۳۰ در همین سالن به اجرای برنامه پرداخت و قطعاتی چون آزادی، سپیده، عاشقان و هارمضراب پنج گاه را روی صحنه برد.

در فرهنگسرا نیاوران نیز به ترتیب دسته اسپانیایی نفس به سرپرستی خومه کمته از ساعت ۱۸:۳۰ و ارکستر بادی تهران به سرپرستی سینا ذکایی و رهبری جاوید مجلسی از ساعت ۲۱:۳۰ روی صحنه رفتند.

در بخش پاپ نیز محمد علیزاده و گروهش طی دو سئانس ساعت های ۱۹ و ۲۲ در سالن ایرانیان به اجرای برنامه پرداختند.

کلید واژه ها: موسیقیوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامیجشنواره موسیقی فجروزیر فرهنگ و ارشادجشنواره موسیقیجشنوارهجشنواره بین المللی موسیقی فجرهمراهکنسرتارشادترکیهبین المللیاسلامیایرانیبرج آزادیوزیرصالحیفرهنگسیدعباس صالحیهاییبرنامهانتظارساعتمردملرستاندسته موسیقیابراز علاقهآزادیترکمنوزیر ارشاد

سایت خبری نیوز افیس

دسته بندی: خواندنی ها برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد