نیوز افیس – آیا ولیعهد جاه طلب عربستان در نهایت این سرزمین را به سمت بدبختی سوق خواهد داد؟   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری نیوزافیس، شبکه تلویزیونی اسکای نیوز در گزارشی بر روی وب سایت خود نوشت: بن سلمان فردی جوان است و وعده داده است تغییراتی را اعمال کند که این […]

نیوز افیس –

آیا ولیعهد جاه طلب عربستان در نهایت این سرزمین را به سمت بدبختی سوق خواهد داد؟

 


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری نیوزافیس، شبکه تلویزیونی اسکای نیوز در گزارشی بر روی وب سایت خود نوشت: بن سلمان فردی جوان است و وعده داده است تغییراتی را اعمال کند که این سرزمین تا کنون به خود ندیده است.


او شاهزاده محمد بن سلمان، وارث تاج و تخت عربستان سعودی و یکی از چهره های قدرتمند اما متضاد در خاورمیانه است.


او قول داده است که بلندپروازانه ترین اصلاحات در تاریخ کشورش را اجرا کند، اما او همزمان «معمار یک سیاست خارجی متناقض در سراسر منطقه» است.


 


skynews-mohammed-bin-salman_4200989


 


حامیان او معتقدند که او این سرزمین را از دوران تاریکش به سمت تحولات قرن بیست و یکم پیش می برد. از ماه ژوئن رانندگی برای زنان سعودی آزاد خواهد شد. آنها می توانند برای اولین بار برای تماشای بازی های فوتبال به استادیوم بروند. او می گوید که می خواهد اسلام میانه رو را به عربستان سعودی برگرداند.


به طور خاص، این ظهور اسلام میانه رو تحول بسیار مهمی برای کشوری محسوب می شود که از دیرباز به تبلیغ اعتقادات فوق محافظه کارانه در سراسر جهان متهم است.


تمرکز بن سلمان بر «چشم انداز ۲۰۳۰» است. این طرح شامل تحولات عمده امیدوار کننده از لحاظ مدنی و بازرگانی است؛ البته اگر سیاستمداری هم نباشد.


اما برخی می گویند خطوط بین آزاد سازی مدنی و پیشرفت های سیاستمداری در این سرزمین تار شده اند. با منتقدان خاندان آل سعود به شدت برخورد می شود و روزنامه نگاران و فعالان مورد آزار و اذیت قرار می گیرند.


همین چند روز پیش بود که یک روزنامه نگار برجسته سعودی بعد از اتهام دادگاه سلطنتی به فساد، به  پنج سال حبس محکوم شد.


این امر پس از یک ماه و نیم سرکوب صدها شخصیت برجسته عربستان سعودی و چهره های سیاستمداری در هتل پنج ستاره «ریتز کارلتون» در شهر «ریاض» پایتخت، صورت گرفت که آنها در نهایت به پرداخت جریمه های سنگین و پرداخت میلیاردها دلار از دارایی های خود محکوم شدند. 


 


skynews-ritz-carlton-saudi_4222659


 


وزیر دارایی عربستان سعودی در گفت و گو با اسکای نیوز گفته است که بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار (۷۲ میلیارد پوند) از تقریبا ۵۰ نفر از متهمان دریافت شده است. اما او این اتهامات را رد کرد که این حرکت، نمایش سیاستمداری توان است.


در نظر بسیاری از اصلاح طلبان قدیمی در عربستان سعودی، محمد بن سلمان، بهترین، اگرچه با کمی نقصان، فرد برای تغییرات داخلی در دهه های آینده است.


اما یک سیاست خارجی تهاجمی را در عربستان سعودی برای مقابله با رقیب منطقه ای آن – ایران – شاهد هستیم که از همیشه مستقیم تر است.


این سرزمین ائتلافی را در یمن نزدیک به سه سال رهبری کرده است. در این مدت سعودی ها متهم به قتل عام هزاران نفر از غیرنظامیان در حملات هوایی و همچنین با توقف ارسال کمک های بشردوستانه به آنها از طریق اعمال محاصره زمینی و دریایی شده اند.


ولیعهد این سرزمین، همراه با متحدان منطقه، از تابستان گذشته قطر را تحریم کرده و خواستار همسویی آن با ریاض شده، و در عین حال نمایش استعفای نخست وزیر لبنان، که به طور سنتی نزدیک ترین متحد عربستان در این سرزمین است، را راه اندازی کرد؛ که البته این نمایش با خشم بیروت با شکست مواجه شد.


هنگامی که بحث اقدامات ولیعهد عربستان سعودی در عرصه جهانی به میان می آید، بعضی می گویند که جاه طلبی های او که این سرزمین را به سمت اتفاقات بد و ناسازگاری سوق داده است. اما تغییرات او در داخل این سرزمین پادشاهی با استقبال غربی ها روبرو شده است.


اگر این سرزمین به سمت میانه روی پیش رود، تبعات آن در ورای مرزها احساس خواهد شد، اما اگر شکست بخورد پیامدهای سوء  و بدبختی های آن تنها دامنگیر عربستان نخواهد شد.


 

پایان خبر

سایت خبری نیوز افیس

دسته بندی: بین الملل برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد