نیوز افیس – مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان رضوی از تشییع پیکر مطهر ۳۰ شهید گمنام در این استان خبر داد. – به گزارش سایت قطره و به نقل از” از مشهد، علی اکبر نجاتی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در مرکز فرهنگی دفاع […]

نیوز افیس –

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان رضوی از تشییع پیکر مطهر ۳۰ شهید گمنام در این استان خبر داد.

– به گزارش سایت قطره و به نقل از” از مشهد، علی اکبر نجاتی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در مرکز فرهنگی دفاع مقدس خراسان رضوی برگزار شد، ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت صدیقه طاهره(س)، اظهار داشت: ۳۰ شهید گمنام در این استان تشییع می شود.

وی افزود: پیکر مطهر این شهدا روز پنج شنبه، ۲۶ بهمن ماه با استقبال نیروهای مسلح، مسؤولان و خانواده های معظم شهدا و ایثارگران وارد فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد می شود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان رضوی با بیان اینکه طواف پیکرهای مطهر شهدا همان شب در حرم رضوی صورت می گیرد، اضافه کرد: با توجه به زیاد بودن تعداد پیکرها و تشییع و تدفین آنان در ۱۶ مکان در این استان به گونه ای برنامه ریزی شده که بخشی از برنامه های تشییع، تدوین و وداع با شهدا قبل از شهادت حضرت زهرا(س) و بخشی هم پس از آن انجام شود تا عملیات تشییع و تدوین به بهترین شکل ممکن انجام شود.

نجاتی گفت: جمعه، ۲۷ بهمن ماه پیکرهای مطهر ۶ شهید گمنام به دانشگاه آزاد تایباد، مشهدریزه و کاریز منتقل و روز بعد در هریک از مکان های مذکور دو شهید تدفین می شوند، همچنین در روز شنبه، پیکرهای مطهر ۵ شهید والامقام به نیل شهر، تیپ ۳۸ زرهی تربت جام و فرهادگرد منتقل و روز یکشنبه، عملیات تشییع و تدفین آنان انجام می شود.

وی با اشاره به انتقال پیکر مطهر ۶ شهید گمنام به دانشگاه آزاد قوچان، چکنه و همت آباد در روز یکشنبه، یادآور شد: تشییع و تدفین این شهدای گرانقدر روز دوشنبه انجام می شود، همچنین در این روز، پیکر مطهر ۵ شهید گمنام به محورهای یونسی، کاخک و یکی از حوزه های علمیه مشهد منتقل می شود که تشییع و تدفین آنان روز سه شنبه همزمان با شهادت حضرت زهرا(س) صورت می گیرد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان رضوی با بیان اینکه در شب شهادت حضرت صدیقه طاهره(س) در مشهد مقدس نیز مراسم وداع با ۱۸ شهید گمنام با حضور زائران و مجاوران برگزار می شود، اظهار کرد: پیکر مطهر این شهدا از میدان شهدا به سمت حرم مطهر رضوی همراه با اجتماع فاطمیون صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: همچنین در روز شهادت پیکر مطهر ۲ شهید دفاع مقدس به دانشگاه آزاد بردسکن منتقل و ۲ اسفندماه عملیات تشییع و تدفین آنان برگزار می شود، محورهای نوخندان، چاپشلو و لطف آباد نیز در روز چهارشنبه، میزبان پیکرهای ۶ شهید گمنام هستند که تشییع و تدفین این شهدای گمنام روز پنج شنبه برگزار می شود.

نجاتی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تشییع نمادین روح ۴۹ شهید جاویدالاثر مدافع حرم همراه با تشییع شهدای گمنام، بیان کرد: شهادت این عزیزان به خانواده هایشان اعلام شده و همزمان با تشییع شهدای گمنام در روز شهادت حضرت زهرا(س) روح آنها هم به صورت نمادین تشییع می شود.

وی در ادامه با اشاره به تشییع دو شهید مدافع حرم، یادآور شد: صورت قبر این شهدا در بهشت رضا(ع) آماده شده است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان رضوی همچنین با اشاره به تدفین ۱۸۹ شهید گمنام در دانشگاه های سرزمین، متذکر شد: قریب به ۴ هزار شهید در بهشت زهرا(س) و یک هزار شهید در سایر نقاط سرزمین تدفین شده اند.

یک هزار و ۱۰۰ مکان نیز متقاضی دریافت شهید گمنام هستند.

وی ادامه داد: با تدفین این ۳۰ شهید والامقام، تعداد شهدای گمنام خراسان رضوی نیز به ۲۹۲ شهید می رسد که در ۸۸ نقطه آرام گرفته اند، از این ۸۸ مکان، در ۲۷ مکان یادمان ساخته شده و مابقی در دست ساخت است.

از این تعداد، تاکنون ۵ شهید گمنام نیز شناسایی شده اند.

نجاتی با بیان اینکه فقط یکی از این شهدای گمنام در مشهد تدفین می شود، گفت: این شهدای گرانقدر عموما در عملیات های بدر، خیبر، کربلای ۴ و ۵، زبیدا و مناطق جنوب به شهادت رسیده اند.

وی با اشاره به اینکه امنیت امروز ما مدیون ایثار و جان فشانی های این شهدا است، یادآور شد: شهدا نه تنها ایران اسلامی را از هجمه شرق و غرب حفظ کردند، بلکه برای جهان اسلام سردمدار و الگو شدند و امروز بسیار مورد احترام مردم جهان اسلام هستند.

پایان خبر/ذ http://fna.

ir/a3x0p8
کلید واژه ها: خراسان رضویتشییعشهیدگمنامدفاع مقدسدانشگاه آزادشنبهشهداخراسانشهادتبرگزارمقدسدانشگاهمشهداستانصورتبرنامهآزادبرنامه ریزیمیدان شهداایثارگراننشست خبریوداععلی اکبرتربت جامفرودگاهخانوادهفرهنگیبهترینانتقال

سایت خبری نیوز افیس

دسته بندی: سیاسی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد