نیوز افیس – به گزارش نیوزافیس، چهارشنبه هفته گذشته مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را به پیشنهاد پیتر راسکام، نماینده جمهوری خواه کنگره به تصویب رساند که در صورت تصویب در سنا و امضای رئیس جمهور آمریکا پای آن، به قانون منع فروش هواپیمای مسافری تجاری به ایران و ممنوعیت دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت […]

نیوز افیس –

به گزارش نیوزافیس، چهارشنبه هفته گذشته مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را به پیشنهاد پیتر راسکام، نماینده جمهوری خواه کنگره به تصویب رساند که در صورت تصویب در سنا و امضای رئیس جمهور آمریکا پای آن، به قانون منع فروش هواپیمای مسافری تجاری به ایران و ممنوعیت دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (اوفک( OFAC از صدور مجوز فروش هواپیما به ایران تبدیل خواهد شد.
درهمین راستا جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و فعالان سیاسی سیستان وبلوچستان با بیان اینکه تحریم های هواپیمایی جدید نقض کامل برجام است، گفتند: مسئولان وزارت خارجه باید واکنش قاطعانه ای در مقابل تحریم های جدید آمریکا داشته باشند.
حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار نیوزافیس در خصوص تحریم های هواپیمایی از سوی آمریکا اظهار کرد: نزدیک به چهل سال است که در تحریم به سر می بریم به گونه ای که حتی قطعه ای هم به ما نمی دادند ولی با این تفاسیر باز هم کشور اداره شد و قطعا راهکاری برای این مشکلات هم وجود دارد.
وی در خصوص سرنوشت هواپیماهای برجامی گفت: یکسری از این هواپیماها وارد شده و امیدواریم قراردادهای بسته شده با طرف مقابل تحقق پیدا کند.
وی با بیان اینکه از طریق بخش خصوص مشکلات حل می شود، افزود: دولتمردان ما همیشه دلخوش به برجام بودند.
شهریاری با بیان اینکه باید برخوردهای جدی تری با این رفتار آمریکا انجام شود، گفت: مقام معظم رهبری یک هیئت نظارت بر برجام از همان اوایل تشکیل دادند که این هیئت نظارت، مشکلات را بررسی و اعلام نظر کند که تاکنون هنوز دستاورد عملی نداشته است.
 
مسئولان وزارت خارجه باید واکنش قاطعانه ای در مقابل تحریم های جدید آمریکا داشته باشند
رضا خادمی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با دلگان پرس با اشاره به تحریم های جدید آمریکا و غرب بر علیه کشورمان، اظهار کرد: این تحریم ها برای چندمین بار است که در طول سال جاری بر علیه کشورمان صورت می گیرد.
وی با بیان اینکه تحریم های هواپیمایی بخشی از این تحریم ها است، گفت: وزارت راه و شهرسازی تاکنون واکنشی به عنوان متولی هواپیمایی کشورمان تاکنون واکنشی در قبال این تحریم ها نداشته است.
این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: مسئولان وزارت راه و شهرسازی باید در این خصوص پاسخگو باشند که چرا علی رغم ادعای آنها که تحریم ها برداشته شده است اما باز هم در بخش هواپیمایی تحریم شده ایم.
رضا خادمی تصریح کرد: مسئولان هواپیمایی کشورمان باید سازوکار مناسبی در قبال این تحریم ها داشته باشند.
وی ادامه داد: مسئولان وزارت امور خارجه باید واکنش قاطعانه ای در خصوص تحریم های آمریکا داشته باشند.
این کارشناس مسائل سیاسی اضافه کرد: آمریکا و دولت های غربی به برجام متعهد نیستند و تاکنون بارها جمهوری اسلامی ایران تحریم شده است.
رضا خادمی خاطرنشان کرد: هرچه جمهوری اسلامی به مفاد برجام پایبند است، آمریکا و غرب آن را نقض می کنند.
 
تحریم های هواپیمایی جدید نقض کامل برجام است
نماینده مردم خاش، میرجاوه و نصرت آباد در مجلس گفت: تحریم های هواپیمایی جدید توسط آمریکا نقض کامل برجام است.
علی کرد در گفت و گو با خبرنگار لادیز اظهار کرد:تحریم های هواپیمایی جدید توسط آمریکا نقض کامل برجام است اگرچه این تحریم ها بی اثر است و جمهوری اسلامی ایران مانند همیشه  تحریم ها دور خواهد زد اما دنیا باید بداند که آمریکا همواره ناقض برجام است اما ایران به تمام تهعدات برجامی خود پایبند بوده است.
وی افزود: اکنون دولت به دنبال  ازسرگیری خرید هواپیما از سایر کشورهاست و این تحریم ها هیچ تاثیری در روند فعالیت های هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نخواهد داشت و تنها نقض کنندگان برجام را رسواتر خواهد کرد.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد:ایران هیچ گاه نقض کننده برجام نبوده و همواره حسن نیت خود را به اثبات رسانده اما طرف مقابل تمام مفاد برجام را نقض کرده است، دولت باید با راهکاری مناسب  با تحریم ها مقابله کند و به همه جهان نشان دهد که آمریکا نقض کننده یک طرفه برجام است.
وزارت خارجه باید با قدرت در مقابل این تحریم های ظالمانه واکنش نشان دهند
وی با بیان اینکه وزارت خارجه باید واکنشی جدی نشان دهد، خاطرنشان کرد: تیم مذاکره کننده و وزارت خارجه باید با قدرت در مقابل این تحریم های ظالمانه واکنش نشان دهند و در مطالبات خود از طرف غربی برجام عقب نشینی نکنند و با شهامت از حق ملت ایران دفاع کند تا درس عبرتی باشد برای سایر کشورهایی که تعهداتی در مقابل ایران دارند .
وی تاکید کرد: وزارت خارجه باید برنامه ای منسجم برای مقابله با این تحریم ها داشته باشد و به سایر کشورها نشان دهد که آمریکا همواره تعهداتش را زیر پا گذاشته است و نقض کننده برجام است.
 
تحریم‌های جدید هواپیمایی نشان از درماندگی آمریکا در مقابل ایران است
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس و نماینده مردم شهرستان خاش گفت: تحریم‌های جدید هواپیمایی نشان از درماندگی آمریکا در مقابل ایران است و آمریکا با وضع تحریم‌های جدید پیمان‌شکنی و بداخلاقی خود را اثبات می کند.
علی کرد در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما با اشاره به تحریم های هواپیمایی جدید آمریکا، اظهار کرد: طبق فرمایشات و رهنمودهای رهبر انقلاب اسلامی وضع هرگونه تحریم به معنای نقض صریح برجام است و لذا تحریم های جددید هواپیمایی و سایر تحریم ها برجام را نقض کرده است.
 وی با بیان اینکه استکبار جهانی پس از تصویب برجام همواره به بهانه های پوچ و واهی به دنبال تحریم های سنگین است، تصریح کرد: باید تحریم های هواپیمایی جدید به طور جدی مورد پیگیری و بررسی مسئولان ایران اسلامی قرار بگیرد و وزارت خارجه باید پاسخ محکم و جدی به این تحریم ها بدهد و در مقابل بدعهدی های برجامی ایستادگی و مقاومت کنند و از خود واکنش نشان دهند.
 کرد ادامه داد: مسئولان کشور باید با تکیه بر گفتمان منطقی اسلامی و همواره حافظ عزت و هویت ملی باشند و نگاه خود را به تولیدات و پتانسیل های داخلی متوجه کنند تا بتوانند به خوبی این تحریم ها و تمدیدهای برجامی را پشت سر بگذاریم و دشمنان را ناامید و مایوس کنیم.
 وی با بیان اینکه استکبار جهانی و ایادی آنان به دلیل ترس از اقتدار و عظمت مردم ایران اسلامی همواره به دنبال تمدید تحریم ها هستند، افزود: کشور ایران اسلامی بسیار قدرتمند و توانمنداست و این مسائل و تهدیدهای دشمنان از این اقتدار و قدرت کم نکرده بلکه بر عظمت ایران اسلامی افزوده است و این امر باعث عصابنیت استکبار شده و آنها تحریم های فلج کننده جدیدی را در جهت افزایش فشارها بر کشور ایران تعیین کرده اند.
 عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکا با تحریم های جدید هواپیمایی نشان داد که به تعهدات خود پایبند نیست، خاطرنشان کرد: تحریم های جدید آمریکا در حقیقت تیر خلاص به برجام در مقابل طرف غربی و در تضاد با شروط نه گانه رهبر انقلاب زد و طبق آیات قرآن کریم و منویات رهبر انقلاب، آمریکا هرگز قابل اعتماد نیست و ملت ایران اسلامی کاملاً به این مسئله آگاه هستند.
 وی با بیان اینکه مسئولان باید در خصوص عدم پایبندی آمریکا به تعهدات به فرمایشات رهبر انقلاب توجه کنند، اذعان کرد: رفع تحریم‌ها از مفاد برجام بود اما در حال حاضر همه چیز برعکس شده و هر روز بر تحریم‌ها افزون‌تر می‌شود.
 نماینده مردم شهرستان خاش در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صنعت هواپیمایی ما همچنان سرپا مانده و به توسعه و رشد خود ادامه داده است، اظهار کرد: تحریم های ۲ شرکت و ۷ فرد حقیقی ایرانی توسط آمریکا نقض صریح برجام است و بهانه جویی های پوچ و واهی این کشور در مورد فعالیت های موشکی ایران و مسئله حقوق بشر  و سایر بهانه ها، نشان دهنده کینه دیرینه امریکا علیه ایران اسلامی است.
 
خرید هواپیمای ایرباس و بوئینگ دستاورد محسوب نمی شود
کارشناس امور سیاسی گفت: دولت با خرید هواپیمای ایرباس و قرارداد با بوئینگ نمی تواند اقتصاد کشور را توسعه دهد.
نوید ژاله در گفت و گو با خبرنگار چهار بهاران اظهار کرد: اگر تحریم هواپیمایی ایران مصوب شود قطعا پول های داده شده بلوکه می شود و باید سیاسیون دولتی کشور راهکار‌ مثمرثمری بیاندیشند.
وی افزود: اگر آمریکا نامه ای تحت عنوان دو ماه تعلیق تحریم های ایران امضأ می کند سوری بوده و تحریم ها در عمل پابرجاست.
ژاله ادامه داد: امروز کره شمالی مانند ایران باحیا عمل نمی کند و خیلی آزادانه از قدرت نظامی هسته ای سخن می گوید آیا ایران هم این گونه رفتار کرده است؟
کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: ایران قطعا نباید از مواضع خود عقب نشینی کند و تحریم های اقتصادی آمریکا بااتکا به جوانان کشور قابل عبور است.
وی عنوان کرد: اگر درخواست ساخت هواپیما در بوئینگ توسط طرف های مقابل مورد تحریم قرار گیرد قطعا پول های پرداخت شده بلوکه می شود و نمی توان هزینه های پرداختی را بازگرداند.
وی تشریح کرد: چرا تاکنون دولت به فکر ساخت هواپیمای تولید داخل نیفتاده است و در این بخش سرمایه گذاری جدی نمی کند، ما جوانانی داریم که به گفته رسول خدا(ص) از دانش تا ستاره ثریا پیش خواهند رفت.
نوید ژاله خاطرنشان کرد: آمریکا و طرف های غربی هر کجا که بتوانند به لحاظ سیاسی جلودار حرکت می کنند یعنی در قراردادها و پیمان های منعقد شده ایران یک قسمت برای ایجاد مانع قرار می دهند تا بتوانند کارشکنی کنند.
کارشناس سیاسی اذعان کرد: گرچه خرید هواپیما با کارهای سیاسی دولت بدنه هوایی کشور را کمی نو می کند ولی بالاخره نوعی ضرر اقتصادی است و اگر این هزینه ها داخل کشور صرف شود مسلما سرمایه گذاری بهتری در بخش هوایی و تولید داخلی هواپیما خواهیم داشت.
 
آمریکا در صدد برگرداندن تحریم های گذشته بر علیه ایران است
کارشناس مسائل سیاسی گفت: نقض برجام این روزها از سوی آمریکایی ها مشهود است، و اعمال تحریم های جدید و منع فروش هواپما به ایران یکی از واضح ترین آنها است.
احمد ملاشاهی کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه زابل در گفت و گو با ندای هیرمند بیان داشت: آمریکا در حالی شرکت های هواپیماسازی را از فروش هواپیما به ایران منع کرده است که این موضوع می تواند در روند اجرای برجام مشکل ساز باشد.
وی افزود: منع فروش هواپیما از سوی آمریکا موضوع جدیدی نیست، از اوایل انقلاب این موضوع از سوی کشور آمریکا بر علیه ایران تحمیل شده است، و با توجه به اخلاقیات رئیس جمهور آمریکا بی شک این مصوبه به امضا خواهد رسید.
ملاشاهی بیان داشت: صنعت ناوگان هوایی ایران با خرید هواپیماهای جدید آنچنان دست خوش تغیراتت اساسی هم نخواهد شد؛  لذا تحریم فروش هواپیما به ایران نیز آنچنان تغیراتی در ناوگان بوجود نخواهد آورد.
استاد دانشگاه زابل خاطرنشان کرد: آمریکا در این سال ها نشان داده است که آنچنان دل خوشی از برجام ندارد، و قرارداد هایی که در بندهای مختلف برجام آمده است را نمی خواهد اجرا کند.
وی ادامه داد: آمریکایی ها آنچه که از برجام می خواستند به دست آورده اند، و امروزه ما شاهد آن هستیم که اندک اندک در حال اعمال تحریم های گذشته هستند، به طور کل تا پایان عمر دولت دوازدهم تحریم های گذشته مجددا اعمال خواهند شد و برجام از بین خواهد رفت.
وی خاطرنشان کرد: نقض برجام این روزها از سوی آمریکایی ها مشهود است، و اعمال تحریم های جدید و منع فروش هواپما به ایران  یکی از واضح ترین آنها است.
 
آمریکا، میوه شیرین برجام را تلخ کرد
 یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: وقتی آمریکا فروش هواپیما به ایران را تحریم میکند به معنای ممنوعیت فروش تمامی هواپیمایی که قطعات آن در این کشور تولید میشود نیز خواهد شد.
احمد عباس زاده در گفت و گو با خبرنگار پاپایا، با تاکید بر اینکه تحریم های آمریکا دیگر چیزی از میوه شیرین برجام باقی نگذاشته است، اظهار داشت: در واقع تحریم های خزنده آمریکا تمامی امتیازاتی که برای برجام و نابودی صنعت صلح آمیز هسته ای به دست آورده بودیم را عملا از ما گرفته و حتی چندین تحریم جدید نیز اعمال کرده است که این به معنای عدم پایبندی طرف های ایران به برجام است.
وی افزود: نمیتوان انتظار داشت آمریکا به صورت مستقیم بگوید که برجام را رد میکند چراکه به راحتی هرچه میخواهد انجام میدهد و از طرف ایران هم هیچ اعتراضی نمی شنود پس نیازی نیست خود را درگیر مسائل سیاسی برجام کند.
این کارشناس ارشد مسائل سیاسی با اشاره به اینکه تحریم فروش هواپیمای آمریکایی به ایران به معنای تحریم فروش هر نوع هواپیمایی دیگر نیز هست، بیان کرد: همه میدانند که نیمی از قطعات هواپیماهای ایرباس و بوئینگ در آمریکا ساخته میشود پس وقتی تحریم شود هیچ کشوری نمیتواند به ایران هواپیمایی بفروشد چون قطعات  اصلی آن را ندارد پس بهتر است مسئولان به جای اینکه شعار دهند ما به هواپیمای آمریکایی نیاز نداریم به دنبال پیگیری حقوق بر حق ملت ایران باشند.
وی ادامه داد: اگر در برابر زیاده خواهی های استکبار کاری انجام نشود نمیتوان انتظار داشت فردا اقدامی بدت انجام ندهند دیگر چهره بزک کرده آمریکا برای همگان مشخص شده پس مسئولان به دنبال بزک غرب نباشند و یا اجرای مفاد برجام را عملا از طرف غربی درخواست کرده و یا این توافق ننگ آور را با دلایل محکمی که از بدعهدی و عدم پایبندی غربی ها به دست آورده ایم ملغی اعلام کنند.
عباس زاده در پایان با تاکید بر لزوم توجه ویژه مسئولین به مسائل حساس این چنینی، تصریح کرد: آن زمانی که باید به غرب اعتماد نمیکردیم که با سخنوری و صحبت های شیرین ملت را مجاب کردید و حالا که باید از حقوق ملت دفاع کنید هم که شعار میدهید پس کی باید منتظر اقدام مثبت از سوی مسئولین دولت باشیم.

اقتدار کشور بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد

دانشجوی دکترای علوم سیاسی و استاد دانشگاه آزاد زابل عنوان کرد: کشورهای اروپایی و آمریکا بار دیگر با ندادن هواپیما به ایران بدعهدی خود را به اثبات رساندند.

هادی ادیب راد در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا؛ ابراز کرد: طبق گفته های وزیر امور خارجه کشور در دو هفته اخیر دوبار نامه کتبی به مسول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشته شده و سیاست های مخرب این کشور یاداوری شده است.

وی افزود: طبق گفته ظریف در این نامه درباره سیاست ها و بدعهدی های این کشور که برجام را نقض کرده سخن گفته شده و بارها سیاست مخرب این کشور را مورد نکوهش قرار داده ام و در صورتی که نیاز به واکنش در برابر آمریکا باشد به طور حتم واکنش نشان خواهیم داد.

ادیب راد تصریح کرد: آمریکا و اروپا با ندادن هواپیما به ایران و نقض تعهدات خود بار دیگر برعهدی کرده علیرغم اینکه ترامپ اعلام کرده ایران به تمام تعهدات خود پایبند بوده و این موضوع عدم پایبندی وی را نسبت به برجام ثابت کرده است.

دانشجوی دکترای علوم سیاسی و استاد دانشگاه زابل خاطرنشان کرد: طبق تجربیات کسب شده در خصوص عملکرد کشورهای غربی نسبت به ایران انتظار می رود تقویت اقتدار امنیتی و نظامی کشور بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

ادیب راد اظهار کرد: کشورهای غربی در گذشته تعهد کرده بودند که هواپیمای مسافربری در اختیار ایران قرار دهند اما با ندادن هواپیماها در حقیقت قصد تحت فشار قرار دادن ایران را دارند.

وی تاکید کرد: علیرغم تعهدات پذیرفته شده از سوی طرف های غربی و ایران متاسفانه تنها ایران پایبند برجام بوده و کشورهای غربی همچنان بر بدعهدی و نقض برجام  پافشاری می کنند.

ادیب راد بیان کرد: متاسفانه ناوگان هواپیمایی کشور فرسوده است و قطعا این فرسودگی و ندادن هواپیما به ایران برخلاف تعهدات پذیرفته شده مشکلات بسیاری را با خود به همراه خواهد داشت.

وزارت امور خارجه قاطعانه برخورد کند

کارشناس مسائل سیاسی گفت: آمریکا با افزایش تحریم ها و جلوگیری از فروش هواپیما به ایران برجام را نقض کرده است که باید وزارت امور خارجه برخورد قاطعانه ای داشته باشد.

محمد رضا طاهری کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه سیستان و بلوچستان در گفت و گو با شستون اظهار داشت: آمریکا توان دیدن پیشرفت کشورهای مستقل را ندارد و خود را پدرخوانده تمامی کشورهای جهان می داند.

وی افزود: اکثر کشورهایی که برجام را امضا کرده اند، پایبندی ایران به برجام را قبول دارند اما در این میان آمریکایی ها کارشکنی هایی را انجام داده اند که با افزایش تحریم ها، برجام را نقض کرده اند.
 کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه سیستان و بلوچستان با بیان اینکه آمریکایی برای اینکه بتوانند تحریم ها را افزایش دهند می گویند که برجام را قبول نداریم، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با تحریم هایی امریکا با اقتصادی مقاومتی که مقام معظم رهبری تأکیدات فراوانی به این موضوع داشته اند، از خود مقاومت نشان داده است،در واقع می توان گفت اقتصادی مقاومتی انعکاس داخلی برای تحریم های آمریکا است.
طاهری گفت: تقویت قدرت نظامی کشور، پیاده سازی اقتصاد مقاومتی و مذاکره با کشورهای مستقل مانند آفریقای جنوبی، برزیل، هند و روسیه عوامل موثر مقابل تحریم های آمریکا است.
طاهری اظهار داشت: به تازگی آمریکا فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را به بهانه حمایت ایران از بشار اسد، ممنوع کرده است که در اینجا از مفسران، گویندگان و افرادی که مخالف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستند، سوال مطرح می شود که چرا آمریکا را برای دخالت های بیجا در امور دیگر کشور ها به ویژه کشورهای خاورمیانه زیر سوال نمی برند؟
وی خاطر نشان کرد: تیم مذاکره کننده، وزارت امور خارجه و شرکت هواپیمایی ایران باید واکنش های قاطعی را مقابل این تحریم ها از خود بروز دهند و در ادامه با کشورهای مستقل مانند فرانسه که تولید کننده هواپیما نیز هستند وارد مذاکره شوند تا معمالات از کشوری به کشور دیگر تغییر کند.
 کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه سیستان و بلوچستان در پایان با اشاره به اینکه ممنوعیت فروش هوایپما به ایران نقض برجام است، اضافه کرد: ما با آمریکا به جایی نخواهیم رسید به دلیل اینکه آمریکا قصد ندارد لجاجت های بی مورد خود را کنار بگذارد.

پایان خبر/

سایت خبری نیوز افیس
منبع کلی سایت: وب سایت عصر هامون

دسته بندی: سیاسی برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد