نیوز افیس – و اگر امام(ع) چنین نمی کرد عده ای چه بسا با سوء استفاده از الگوی حاکمیتی امام علی(ع) ، ادعای “درست پنداری” میکردند و دهان ها را به بهانه حاکمیت دینی، بر هر نقد و انتقادی می بستند … ۱)  در مقام عصمت گفتاری و رفتاری (فردی، خانوادگی، مدنی، سیاستمداری، …) ائمه […]

نیوز افیس –

و اگر امام(ع) چنین نمی کرد عده ای چه بسا با سوء استفاده از الگوی حاکمیتی امام علی(ع) ، ادعای “درست پنداری” میکردند و دهان ها را به بهانه حاکمیت دینی، بر هر نقد و انتقادی می بستند …

۱)  در مقام عصمت گفتاری و رفتاری (فردی، خانوادگی، مدنی، سیاستمداری، …) ائمه اطهار(ع) تردیدی نیست و این باور مقدس؛ از مترقی ترین اعتقادات شیعه بوده و هست.


۲)  اما “نقدپذیری” درحکومت و حاکمیت به دو جهت ضرورت دینی و عقلانی پیدا می کند: از سویی حکومت؛ مملو از حقوق متزاحم و متراکم شهروندان است و وجود این حقوقِ انبوهی، ایجاب می کند مردمان، در مضمون امور مدنی و سیاستمداری خود بوده و نظرات مثبت و منفی خود را بدون هیچ نگرانی ابراز نمایند. 


و از سوی دیگر؛ در ذات ” توان ” برتری طلبی نهادینه شده و اگر با حضور و اظهار نظرهای متفاوت شهروندان جامعه اسلامی، همراه نشود خوف “دیکتاتوری” و انواع “فساد” در دامنه های آن حاکمیت رفته و نتیجتا خدای ناخواسته به “شکست حکومت دینی” و نیز “دین زدایی” از بخش های مهم جامعه می شود.


 ۳) جان عالَم به فدای امام علی(ع) که در اوج عصمت و طهارت روح، از فرد فرد جامعه دعوت به اظهار نظر و نقد می کند تا همگان بدانند و بفهمند که عنصر “نقد و نقد پذیری” جزء لاینفک حکومت های دینی بوده و هست.


و اگر امام(ع) چنین نمی کرد عده ای چه بسا با سوء استفاده از الگوی حاکمیتی امام علی(ع) ، ادعای “درست پنداری” میکردند و دهان ها را به بهانه حاکمیت دینی، بر هر نقد و انتقادی می بستند …


لذاست که در خطبه ۲۱۶ که به حق؛ سند افتخار و نشانه بی بدیل حقانیت و بلندای گفتمانِ حکومتی شیعه است، می فرماید:


“از سخنانی که تشخیص داده اید حق است، مرا محروم نکنید و نیز از مشورتهای بجا کوتاهی مکنید،  چرا که من (شخصا به عنوان یک انسان) خویشتن را ما فوق آنکه اشتباه کنم نمی دانم و در کارهایم ایمن نیستم مگر اینکه ایزد مرا حفظ کند …..


فَلَا تَکُفُّوا عَنْ مَقَالَهٍ بِحَقٍّ أَوْ مَشُورَهٍ بِعَدْلٍ فَإِنِّی لَسْتُ فِی نَفْسِی بِفَوْقِ أَنْ أُخْطِئَ وَلَا آمَنُ ذَلِکَ مِنْ فِعْلِی إِلَّا أَنْ یَکْفِیَ اللَّهُ مِنْ نَفْسِی مَا هُوَ أَمْلَکُ بِهِ مِنِّی”

پایان خبر

سایت خبری نیوز افیس

دسته بندی: بین الملل برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد