نیوز افیس – «جورج چرچ»، از پروفسورهای هاروارد در صدد راه‌اندازی استارتاپ جدیدی است که توالی‌های DNA انسانی را خرید و فروش می‌کند. در این استارتاپ با استفاده از فناوری زنجیره بلوکی یا ارز دیحیتال می‌توان شغل بهتری نسبت به شرکت‌های ژنومیک ایجاد کرد. به گزارش سرویس علم و فناوری جی‌پلاس؛ برخی افراد اطلاعات DNA […]

نیوز افیس –

«جورج چرچ»، از پروفسورهای هاروارد در صدد راه‌اندازی استارتاپ جدیدی است که توالی‌های DNA انسانی را خرید و فروش می‌کند. در این استارتاپ با استفاده از فناوری زنجیره بلوکی یا ارز دیحیتال می‌توان شغل بهتری نسبت به شرکت‌های ژنومیک ایجاد کرد.

به گزارش سرویس علم و فناوری جی‌پلاس؛ برخی افراد اطلاعات DNA خود را در شرکت‌هایی ثبت و نگهداری می‌کنند و خریدارانی با پرداخت هزینه‌های زیاد آنها را خریداری و در پروژه‌های تحقیقاتی و داروسازی و غیره مورد استفاده قرار می‌دهند.


استارتاپ جدیدی با پیشگامی مؤسسه هاروارد و MIT در حال ساخت است که طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار است از فناوری زنجیره بلوکی برای توالی ژنوم استفاده شود. این استارتاپ با نام Nebula Genomics به دنبال تغییر شیوه عملکرد شرکت‌ها در مدیریت DNA افراد است.


گفتنی است که بلاک‌چین یا زنجیره بلوکی فناوری‌ای است که معاملات آنلاین امن را تسهیل می‌کند. زنجیره بلوکی یک کتابخانه دیجیتال غیر متمرکز و توزیع شده‌ است که برای ضبط معاملات در میان کامپیوتر‌های بسیاری استفاده می‌شود تا بتوان بدون تغییر تمام بلوک‌های بعدی و بدون همکاری شبکه مقادیر ثبت شده را با استفاده از پس‌انداز تغییر داد. این امر به شرکت کنندگان اجازه می‌دهد تا به بررسی و حسابرسی معاملات ارزان بپردازند.


اگرچه شرکت‌هایی چون andMe23 در این کار مشهور شده‌اند و هزاران نفر ژنوم خود را برای اطلاع از اجداد خود و نیز بررسی وضعیت سلامتی که قرار است به فرزندانشان منتقل شود، می خرند؛ البته بیشتر افراد هنوز به توالی DNA خود دسترسی ندارند و عامل اصلی آن زیاد بودن نسبی هزینه آن است.


در استارتاپ Nebula، مشتریان یا بیماران هزینه‌ای را برای ثبت اطلاعات ژنوم خود می‌پردازند و اطمینان خواهند داشت که فرآیند نگهداری این توالی‌ها امن باقی می‌ماند. این شرکت برنامه‌هایی برای این کار دارد.


شرکت‌هایی چون andMe23 و AncestryDNA، واسطه‌هایی هستند که DNA افراد را نگهداری و سپس آنها را به ازای دریافت میلیون‌ها دلار به شرکت‌های تحقیقاتی و دارویی می‌فروشند. شرکت Nebula به دنبال حذف این فرآیند است. در جایگاه آنها، صاحبان اطلاعات DNA به طورمستقیم با خریداران تعامل می‌کنند و دیگر واسطه‌ای در این میان وجود نخواهد داشت.


این استارتاپ، DNA را مرتب خواهد کرد که کار هزینه‌بری است. مرتب کردن توالی DNA یک انسان در آغاز کار هزار دلار می‌شود که Nebula انتظار دارد با ورود به این کار و طی چند سال بتواند این هزینه اولیه را به کم‌تر از ۱۰۰ دلار کاهش دهد.


 با آغاز به کار این شرکت، صاحبان DNA دیگر اطلاعات خود را نمی‌فروشند. بعد از این که یک فرد نتایج ژنوم خود را از این شرکت دریافت کرد، یک اپلیکیشن طراحی شده، به فرد امکان می‌دهد که بدون اشتراک آن با فرد دیگری، اطلاعات ژنوم شخصی را تفسیر کند. زمانی که این اپلیکیشن، توالی‌های DNA بیشتری را تجزیه و تحلیل می‌کند، اطلاعاتی که قابل دسترس مشتریان قرار می‌گیرد، جامع‌تر می‌شود.


تمام اطلاعات به طور خصوصی در شبکه Nebula ذخیره می‌شود. دسترسی اولیه به آن تنها از طریق صاحب آن امکان‌پذیر است و او می‌تواند به دیگران هم اجازه دسترسی بدهند. صاحبان ژنوم همچنین می‌توانند مکان ذخیره‌سازی اطلاعات خود را انتخاب کنند.


سازمان‌هایی که قصد خرید DNA افراد را دارند باید با آنها صادق باشند و تمام معاملات باید در زنجیره بلوکی شرکت ثبت شود. هنوز مشخص نیست نام‌های واقعی افراد هم باید ثبت شود یا خیر.


افرادی که به دنبال خرید اطلاعات ژنوم هستند باید هزینه‌ای برای دسترسی به توالی‌های ژنوم بپردازند. این استارتاپ اعلام کرده است که هر چه توالی DNA ارزان‌تر باشد، ارزش اطلاعات کم‌تر خواهد بود.


خریدارانی مانند شرکت‌های دارویی یا آکادمی‌های تحقیقاتی می‌توانند مطالعات خود را بر مبنای DNA افراد هدایت کنند. آنها می‌توانند هزینه پرداخت توالی ژنوم فرد را در صورتی پرداخت کنند که اطلاعات آن برای خریداران جالب توجه باشد. 


سایت خبری نیوز افیس

دسته بندی: بین الملل برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد